Kufříčky vzpomínek dorazily do naší porodnice pro odložené novorozence. Již pět let jsme zapojeni do projektu Život v kufříku

4. 7. 2024

Deset nových kufříků dostalo v červnu 2024 novorozenecké oddělení benešovské nemocnice od Nadačního fondu La Vida Loca v rámci projektu Život v kufříku. Nadace věnuje nemocnicím po celé České republice kufříky s vybavením pro děti, které nemíří z porodnice ke svým biologickým rodičům, ale do pěstounské či adoptivní péče nebo do kojeneckých ústavů.

Benešovská nemocnice se k projektu připojila v roce 2019, kdy dostala první kufříky s věcmi pro miminka. Poslední kufřík věnovaly sestřičky novorozenému chlapečkovi koncem června. „Ne každé miminko opouští porodnici v náruči svých biologických rodičů. Již od roku 2019 je naše novorozenecké oddělení zapojeno do projektu Život v kufříku. Během těchto let bylo předáno do náhradní rodinné péče – pěstounům či adoptivním rodičům osm novorozeňat. Poslední byl chlapeček Vítek letos v červnu, který během pobytu putoval z jedné náruče do druhé,“ uvedla vrchní sestra dětského oddělení Kateřina Karabellová.

Kufříky plní dobrovolníci včetně seniorů v domovech důchodců, kteří vyrábějí nádherné hračky. Nejdůležitějším obsahem kufříku je památníček, do něhož sestřičky zapisují všechna důležitá data. Odloženým dětem tak vyplňují prázdné místo na začátku jejich života. K dispozici mají i fototiskárnu, na níž jim tisknou jejich první fotografie na památku.

„Vyplnit mezery a vzpomínky ze startu životního příběhu pomáhají sestřičky, které plní darované kufříky od Nadačního fondu La Vida Loca osobními předměty miminka jako je náramek, dudlík, hřebínek, lahvička, pletené hračky, oblečení. Tvoří fotografie, které zaznamenávají cestu jeho prvních dní - jak vypadá, jak spí, jak se krmí, jaké má vlasy, píší do deníčku i například jaké bylo počasí, když se narodilo, jestli hodně pláče, jaké má oči. Dělají otisky nožiček a ručiček,“ doplnila Kateřina Karabellová.

Nadaci tehdy oslovilo přímo novorozenecké oddělení a byli jsme tak 40. nemocnicí, která se do projektu zapojila. Dnes je to již 65 nemocnic. „Do tohoto projektu se ale může zapojit úplně každý, ať finančně, tak třeba ručně háčkovanými produkty jako hračky, oblečení. Je to krásný projekt a my jsme rádi, že můžeme být jeho součástí,“ dodala Kateřina Karabellová.

© 2024, Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Vytvořeno v Beneš & Michl