Uroložka ženám radí: Svlékejte mokré plavky. Hrozí zánět močového měchýře
19. 7. 2024
Dny dovolených, koupání v bazénu i v moři znamenají také riziko zánětů močového měchýře. Naše maminky nutily své dcery odjakživa převlékat si mokré plavky za suché, aby nenastydly. A podle naší vedoucí uroložky MUDr. Romany Richterové měly pravdu.
„Jak se říká maminka a režisér mají vždycky pravdu. Maminky ji v tomto případě mají určitě. Pokud setrváte v mokrých plavkách delší dobu, mohou se objevit potíže ve smyslu zánětu močového měchýře či močové trubice. Některé dámy jsou na to opravdu velmi citlivé a své tělo znají již natolik, že ví, kdy přesně udělaly chybu, která vedla k rozvoji zánětu. Jde o to, že mokré plavky v inkriminované oblasti působí svou vlhkostí ideální prostředí pro pomnožení virů a bakterií. Vlhko a teplo se tak stává ideálním prostředím pro vznik zánětů močové soustavy. Mokré plavky je opravdu vhodné vyměnit za suché,“ potvrzuje lékařka.
Akutní zánět močového měchýře začíná většinou velmi rychle. Projevuje se častým nucením na močení s malými porcemi moče. Často je pociťováno pálení a řezání při močení. Doprovodným projevem může být i krev v moči nebo zvýšená tělesná teplota.
„V prvních chvílích může krev pacientku i vyděsit. První pomocí je zvýšení příjmu tekutin. Toto sice způsobí ještě četnější pobyt na toaletě, ale je to důležité na snížení koncentrace moče, a tím i bakterií, které se v moči v tu chvíli množí. Je také vhodné dodržovat klidový režim. Dále se doporučuje při akutních potížích vynechat pohlavní styk,“ uvedla MUDr. Romana Richterová a upozorňuje, že během akutního urologického zánětu se nedoporučuje pití urologického čaje.
Podle složení je tento čaj porcovaná bylinná směs nejčastěji s břízou, zlatobýlem, jehlicí a lékořicí pro zdravé močové cesty a podporu vylučování. Bříza přispívá k normální funkci močových cest a podporuje vylučovací funkci ledvin. Napomáhá normálnímu trávení a detoxikaci. Zlatobýl přispívá k normální funkci močové soustavy. Jehlice podporuje vylučování a příznivě ovlivňuje funkci močových cest a ledvin. Kořen lékořice pomáhá udržovat zdraví močových cest.
„Pití urologického čaje je vhodné pro chronické potíže a podporu správné funkce močové soustavy. V případě infekce močových cest neobsahují žádnou přidanou látku, která by působila protibakteriálně. Jeho účinek v době akutní infekce je podobný jako kdybyste pili čistou vodu. Tedy zvýšení příjmu tekutiny. Infekce jsou však z velké většiny způsobeny bakteriální infekcí, kde kauzální léčbou jsou antibakteriální léky,“ vysvětlila MUDr. Romana Richterová.
Důležitý je příjem tekutin
„Naopak můžeme doporučit jako lék první volby bylinné extrakty typu lichořeřišnice, která má bakteriostatické až insekticidní účinky, podobně jako D-manosu či brusinkové tabletky, které obsahují velmi koncentrované množství léčivých látek. Některé firmy vyrábí přímo kombinace bylinek a D-manosy. Tyto preparáty jsou bez předpisu volně dostupné v lékárnách,“ doplnila MUDr. Romana Richterová.
Mezi základní prevenci infekcí močových cest patří dostatečný příjem tekutin, pravidelné vyprazdňování močového měchýře, pravidelná hygiena a vyvarovat se prochlazení. „Pozor na holá záda a bedra a promočené boty. U žen v klimakteriu, pokud to zdravotní stav dovoluje, je někdy vhodná lokální aplikace ženských pohlavních hormonů estrogenů ke zlepšení výživy tkání pochvy, močové trubice a přilehlých částí močového měchýře. Při opakovaných infektech močových cest nenosit těsné spodní prádlo ze syntetických a neprodyšných materiálů, spíše volit bavlněné spodní prádlo,“ doporučuje MUDr. Romana Richterová.
Touto infekcí jsou ohroženy především ženy a hlavním důvodem je rozdílná anatomie muže a ženy. „Ženy mají kratší močovou trubici a v blízkosti ústí močové trubice je poševní vchod a konečník. Toto mohou být potencionálně zdroje infekce. Přesun bakterií z těchto oblastí při jejich přemnožení pak vede k infekcím močových cest,“ vysvětlila MUDr. Romana Richterová.
Některé ženy jsou náchylnější
Některým ženám se infekce vrací, to může být způsobeno buď tím, že první infekce nebyla dostatečně přeléčena či doléčena, nebo v druhém případě že pacientka je opravdu takzvaně náchylnější k infekci. „První případ se daří zvládnout silnější dávkou antibiotik a poté k opakování již nedochází. V druhém případě musíme pátrat, proč je pacientka náchylnější. Zde může být příčinou například zúžená močová trubice, potíže po pohlavním styku nebo potíže spojené s mikrobiálním osídlením poševního vchodu například gardnerelou vaginalis, ureaplasma nebo mykoplasma či chlamidiemi. Po opakovaných zánětech pak může dojít k trvalé přestavbě sliznice močového měchýře, kde je množení bakterií snazší,“ dodala MUDr. Romana Richterová.
Důležitou radou je tedy dostatečný pitný režim, neprochladnutí, tedy výměna vlhkého oblečení či promočených bot. Pravidelné užívání bylinek či brusinek, třeba i jen v sušeném stavu. Pravidelné vyprazdňování močového měchýře.